„A csillagjóslás tudománya oly régi, mint maga a föld”

2020.08.04

Befolyásolja-e az ember sorsát, mikor és hol született? Egy igen érdekes könyv akadt nemrég a kezembe, Dr. Alexander Cannon Kelet mágusai - Tibet misztikája és csodái című műve. Az angol ideggyógyász, hipnotizőr (manapság inkább pszicho-/hipnoterapeutának neveznénk) az 1932-es tibeti utazását, a nagy tudású jógik közt átélt beszélgetéseit, és az ott megtapasztalt, a nyugati szem számára szokatlan történéseket írta meg benne.

Befolyással van-e sorsunkra születésünk pillanata?

Találtam egy részt, ahol a szerző az asztrológiáról diskurál az egyik tibeti kolostor lámájával. Ennél közérthetőbben, pontosabban, a nyugati materialista-elemző elmének is befogadható módon még sehol nem láttam összefoglalva az asztrológia lényegét.

Lássuk, mit mondott a közel száz éve élt tibeti szerzetes, mikor arról kérdezték, valóban meghatározza-e az ember életét, sorsát születésének helye és ideje? Arra volt kíváncsi a kérdező, valóban működik-e az asztrológia, vagy csupán évezredes badarság az egész. A láma ekképpen válaszolt:

"Az asztrológia az a tudomány, amely a csillagoknak az emberi sorssal, az állatokkal, a fákkal és kövekkel való kapcsolatát kutatja. A napkeleti bölcseket is csillag vezette el Betlehembe. Mindannyiunk életútját egy nagy Iránytű szabja meg, és egyéni törekvéseink csak javíthatnak vagy ronthatnak kiszabott sorsunkon. Bár a csillagok tanulmányozása nem egyéb általános "iránykeresésnél", mégsem árt néha tudni, mit mondanak a csillagok. A nyugati asztrológia sokban különbözik a tibetitől s az indiaitól; az eredmények csodálatosképpen mégis egyezőek. A csillagászatnak az emberiséghez való viszonya nézetem szerint a mágneses elmélettel magyarázható. Maga a föld is mágneses és relatív értelemben függ a térben. A térben azonban más bolygók is függenek, sőt egyéb világok és állócsillagok is. Abban már megegyeztünk, hogy az emberi test mágneses; hogy van állati mágnesesség. De minden mágneses: a föld, a többi bolygók, a csillagok, hiszen a mágneses vonzás és taszítás nélkül nem is maradhatnánk egyensúlyban. Azt is tudjuk, hogy az egyes égitestek, világok helyzete időről időre változik, továbbá, hogy bizonyos idő alatt bizonyos pályát futnak be. Következésképpen ezeknek az égitesteknek földünkre gyakorolt magnetikus hatása időről időre ugyancsak változik..."

Manapság a mágnesesség fogalma helyett a köznyelv gyakran energiát használ. A Bölcsesség Lovagjának nevezett jógi így folytatta:

"Tapasztalati tény, hogy a mágnessel érintkező tű az elválasztás után is megtart valamennyit a mágnesességéből, más szóval: a tű mágneses erejének rezgései egy ideig még azonosak a mágnes rezgésével. Álljunk meg itt egy pillanatra. Az újszülött csecsemőt a születés pillanatában a fenti tűhöz hasonlíthatjuk, mert saját mágneses rezgése van, és intenzitása ahhoz a mágnesességhez igazodik, amely a világegyetem összes égitesteinek mágneses "eredője"-ként épp akkor a földre hat. A csecsemő tehát születése pillanatában bizonyos minőségű mágneses rezgéshez jut, amely a különböző égitesteknek helyzetváltoztatásuk közben a földre gyakorolt mágneses hatása szerint ingadozik, s ily módok befolyásolni fogja az egyén szellemi és testi rezgéseit is. Ez az elmélet kapcsolatot teremt az asztrológia és a mágnesesség gyakorlati tudománya között. A csillagjóslás tudománya oly régi, mint maga a föld. Az a tény, hogy az idő próbáját kiállta, bizonyítja: érdemes volt vele foglalkozni..."

Az asztrológia az irányt jelöli ki, de nekünk kell az úton járni

Magam is ezen a véleményen vagyok: érdemes és szükséges az asztrológia iránymutatásait időről-időre "kikérni". Hiszen az asztrológia iránytű, segít eligazodni az életutunkon. Nem jóslás, és nem is cselekszik helyettünk, hanem magyarázattal szolgál a történésekre és támpontokat ad a további lépésekhez.

Többnyire a nyugati, a védikus/indiai és a kínai/tibeti ága ismert. (Tapasztalatom szerint az életesemények a védikus asztrológiával határozhatók meg a legpontosabban.)  Több terület, a mundán (világi) asztrológiától kezdve a kérdő asztrológián át sok minden vizsgálható általa. Szinte bármit elemezhetünk a segítségével: a párkapcsolatot, az egészséget, az autóvásárlást stb. A VediKarrier asztrológiai tanácsadás például a munka, karrier, hivatás területét vizsgálja meg részletesebben.

Európában az inkvizíció, majd a szekularizáció, az urbanizáció, a modern pénzrendszer és a manipuláló - szinte már hipnotizáló - tömegmédia megtette hatását, átformálta a tömegek gondolkodását: a bal agyféltekés dominancia tört előre. Így a nyugatias társadalmakban a mai napig szinte bármit, ami (még) nem bizonyított, amit nem lehet racionálisan megmagyarázni, elvetnek. Ebből következően a nyugati emberek egy része még mindig szkeptikusan áll az asztrológiához (is), ahogyan a szerző fogalmazott:

"Nyugat erkölcstana anyagias, materialista erkölcstan, amelyre a szellemi és lelki bizonyítékok nem hatnak. "

Idővel valószínűleg az oly nagyra tartott tudomány is igazolni fogja a tibeti bölcs fentebb olvasható szavait - ahogyan sok más, keleten régóta ismert tény/technika is bizonyításra került már.

Pedig többek között a magyar néphagyomány is őrzi a csillagok által meghatározott élet, a bolygók mozgásához igazított mindennapok hagyományát. Számtalan magyar mese, népdal van átszőve az asztrológia elemeivel (Csaba királyfi útja a Tejútrendszer, a "Három csillag van az égen egy sorban" kezdetű népdal az Orion/Nimród csillagkép övére utal stb.), de az évkör ünnepei is a csillagok járásához vannak igazítva. Bővebb információ erről a témáról például Molnár V. József Kalendárium - Az esztendő körének szokásrendszere című könyvében olvasható.

Technikai haladás középkori erkölcsi fejlettségi szinten

Dr. Alexander Cannon könyvéből számtalan, a ma embere számára is nagyon érdekes és értékes gondolatot tudnék még kiemelni. Talán az alábbi, II. világháború előtt, 1932 körül írt néhány sor bír a legtöbbek számára üzenetértékkel:

"Csak addig vagyunk testünk foglyai, amíg nekünk tetszik. A világ minden vallása is voltaképpen azt célozza, hogy az emberek igyekezzenek szívvel-lélekkel szabadulni az anyag kötöttségéből. Világunk, amelyet századokon át ismertünk, a végét járja. Ez a vég gyorsan fog közeledni, háborúk és természeti csapások képében, természetes folyományaként annak a szomorú ténynek, hogy XX. század technikai téren óriási haladást tett embere erkölcsi fejlődésében még a sötét középkor nívóján mozog. A Jelenések könyvében is megjósolt elkerülhetetlen vég azonban nem lesz olyan borzalmas, mint azok a dolgok, amelyek megelőzik, mert az emberiség új nap hajnalára ébred, amikor lerázza majd anyagi kötöttsége béklyóit, és elfoglalja születését valóban megillető helyét a nap alatt.

[...]

Ez a kor haldoklik, mert anyagias és borzalmakra készül; ezért el fogja emészteni önmagát. E kor eltűntével - legyen az békés vagy erőszakos halál az okozója - új szellemi korszak köszönt földünkre. [...] Az Ó- és Újtestamentum "csodái" nem légbőlkapott koholmányok. E csodák tanúsítják, hogy olyan hatalom lakozik bennünk, amely mellett minden más hatalom eltörpül. A tankok és bombázók civilizációt, életet pusztító hatalma semmivé válik a Hit, Akarat és Szeretet hármas csodája előtt, melynek csírája szívünkben-lelkülkben él."

Forrás: Dr. Alexander Cannon: Kelet mágusai - Tibet misztikája és csodái. K. u. K. Kiadó, Budapest. 1993, pp. 146-149., p. 195., p. 205., pp. 210-211.


>>> Ha karrier elemzést kérnél.

VediKarrier a Facebookon és az Instagramon, ahol mindig értesülhetsz a legfrissebb írásokról.